Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w NiegowiciPodpłomyk plebański – przysmak ks. Karola Wojtyły
Podpłomyk plebański to placek z ciasta chlebowego - okrągłe pieczywo na przekroju poziomym owalne, o średnicy 30-40 cmi grubość 3-4 cm. Kolor złocisto -brązowy z brązowymi elementami przypieczonej cebuli. Konsystencja krucha, chrupiąca. Smak wiejskiego chleba ze smakiem przypieczonej cebuli.
Jak potwierdzają wypowiedzi świadków był to ulubiony przysmak ks. wikarego Karola Wojtyły, który pełnił swoją pierwszą posługę kapłańską w parafii w Niegowici w latach 1948-1949. To właśnie podczas tego pobytu został poczęstowany podpłomykiem z cebulką. Zachwycony tym specjałem poprosił by podczas pieczenia nie zapominać także o nim, co potwierdzają spisane wspomnienia p. Kazimiery Rybak kucharki niegowickiej parafii. Od tego czasu ksiądz Karol, późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy tylko pieczone były podpłomyki, otrzymywał je na śniadanie. Takie śniadanie nazywał odświętnym.
Podpłomyki z cebulką stanowiły wyjątkowy przysmak ks. Karola Wojtyły i miały swoje stałe miejsce na plebańskim stole. Natomiast codzienne śniadanie wyglądało bardziej ubogo. Stanowił je wiejski chleb, masło, kajpus - biały ser, jajko na twardo oraz kawa zbożowa z mlekiem.
Takie śniadanie, zwane śniadaniem ks. Karola oraz podpłomyk plebański przygotowują od lat panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Niegowici podczas różnego rodzaju konkursów, przeglądów i festiwali kulinarnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Podpłomyk z cebulą został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.