gdow
WŁĄCZ TRYB WYŚWIETLANIA DLA OSÓB NIEDOWIDZĄCYCH
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niegowici

Już przed I wojną światową czyniono pierwsze kroki w kierunku budowy nowego kościoła. Niestety władze austriackie nie wyraziły zgody na jego wzniesienie. Od 1926 roku parafia posiadała projekt świątyni, na której powstanie przekazano pokaźną kwotę. Niestety w roku 1931 starostwo bocheńskie nie zatwierdziło budowy kościoła.

W roku 1949 plany znalazły się w rękach księdza wikariusza Karola Wojtyły. Uznał, że nowy kościół byłby wspaniałym podarunkiem dla proboszcza, ks. dziekana Kazimierza Buzały, na złoty jubileusz kapłaństwa. 3 sierpnia 1949 r. otrzymano zezwolenie na budowę świątyni i już jesienią tego roku rozpoczęto prace; w 1954 r. poświęcono kamień węgielny. W latach 1951-58 proboszczem parafii był ks. kanonik Jan Kościółek, który energicznie kontynuował inwestycję przerwaną po odejściu na emeryturę ks. Kazimierz Buzały. Budowa trwała do końca 1958 r. Urządzeniem wnętrza kościoła zajął się ks. kanonik Adam Ziemba - pierwsze nabożeństwo zostało odprawione 20 grudnia 1959 r. W ciągu niespełna dziesięciu lat wystawiono i pokryto dach świątyni (wieża pozostała do wykończenia).

Dalszym urządzeniem kościoła zajął się ks. Józef Kołodziejczyk (administrator w latach 1961-71). Wystrój zaprojektował prof. Wiktor Zin z Politechniki Krakowskiej (związany z ziemią Gdowską przez żonę Aleksandrę, która pochodziła z rodziny Zastawniaków z Gdowa).

Konsekracja nowego kościoła dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski, odbyła się w niedzielę 25 września 1966 r. Dokonał jej inicjator budowy, ówczesny metropolita krakowski ks. arcybiskup Karol Wojtyła w asyście wielu księży i wielkich rzesz wiernych. W czasie, gdy proboszczem był ksiądz Józef Gąsiorowski (w latach 1971-95), wykonano posadzkę, schody i ogrzewanie.

Od roku 1995 proboszczem parafii był ks. Paweł Sukiennik, z którego inicjatywy w roku 1998 ukończono budowę wieży i wzniesiono kopułę, według pierwotnych planów. Obecnie proboszczem jest ks. Janusz Łomzik. Ta jedna z najstarszych parafii w Małopolsce, należy do dekanatu niegowickiego i liczy 5 tys. wiernych, obejmuje wsie: Chichawę, Krakuszowice, Liplas, Marszowice, Niegowić, Niewiarów, Nieznanowice, Pierzchów, Wiatowice.

1 listopada 2006 r. dokonano odsłonięcia fresku w prezbiterium i repliki grobu Jana Pawła II w kaplicy bocznej kościoła. Wierna kopia marmurowej płyty z watykańskich podziemi została poświęcona 2 marca 2008 r. przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Zachował się też konfesjonał, w którym spowiadał ks. Karol Wojtyła.


Fakt posługi kapłańskiej upamiętnia pomnik wikarego Karola Wojtyły, odsłonięty w 2003 r. na placu przed kościołem w Niegowici. Autorem monumentu jest włoski rzeźbiarz Romano Pelloni. Pomnik postawiono z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Curato del Mondo (Wikariusze Świata), powołanego przez pochodzącego z parafii Niegowić ks. Jarosława Cieleckiego, będącego też inicjatorem odnowienia obrazu Matki Bożej Wniebowziętej czy umieszczenia w świątyni repliki grobu św. Jana Pawła II. Pomnik Wikarego Świata jest międzynarodowym hołdem złożonym jego kapłaństwu.


Spacerując wokół świątyni można poznać uwiecznione na kamieniach nazwiska osób zasłużonych dla parafii. W sąsiedztwie znajduje się siedziba pełniących posługę w parafii sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, zgromadzenia założonego przez pochodzącego z Marszowic Sł. B. o. Anzelma Gądka (1884 – 1969). W jego rodzinnej wsi, oddalonej od Niegowici zaledwie parę kilometrów, zwiedzić warto odtworzony dom rodzinny Gądków i zgromadzone tam pamiątki, związane z wybitnym karmelitą, którego proces beatyfikacyjny trwa.

---->