Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w NiegowiciNiegowić stała się sławna dzięki ks. Karolowi Wojtyle, który pełnił swoją pierwszą posługę kapłańską w latach 1948–1949 w ówczesnym drewnianym kościółku, który teraz służy parafianom w Mętkowie.
W lipcu 1948 r. Karol Wojtyła został skierowany przez zwierzchników kurii biskupiej w Krakowie do pracy w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici, gdzie miał pełnić służbę duszpasterską jako wikariusz i katecheta. Moment przybycia tak wspomina w swojej książce Dar i tajemnica – Najpierw dowiedziałem się, jak dostać się do Niegowici, i udałem się tam w odpowiednim dniu. Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. (...) Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię.
Moment przywitania się z niegowicką Panią uwiecznia fresk namalowany nad ołtarzem głównym.
Ks. Karol zamieszkał w wikarówce obok kościoła. Jego posługa trwała bardzo krótko, bo już w sierpniu 1949 r. został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie.
Zdążył jednak zapisać się w pamięci parafian i zainicjować budowę nowej świątyni.