Pierzchowiec - miejsce urodzenia generała Jana Henryka Dąbrowskiego
W 1997 roku przyszedł czas, by uczcić 200- lecie powstania Mazurka Dąbrowskiego, a ziemie z miejsc pól bitewnych zroszonych potem i krwią złożyć w kopcu usypanym w 1997 roku – pierwszym w Polsce wzniesionym po II wojnie światowej. Kopcu, na którym nie mogło zabraknąć słów Mazurka Dąbrowskiego, które wygrawerowano na dwóch tablicach umieszczonych na szczycie obelisku:
Przy wsparciu Urzędu Gminy Gdów inicjatywę powstania kopca wzięło na siebie Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego w Krakowie, wyłoniono Komitet Budowy Kopca, którym kierował prezes Stowarzyszenia, prof. dr hab. Kazimierz Bielenin. W sierpniu 1995 r. sypanie kopca rozpoczęli żołnierze 3. Pułku Saperów z Dębicy. 15 czerwca 1996 r. wmurowano kamień węgielny. Mszę świętą z tej okazji celebrował ks. biskup Adam Małysiak, w uroczystości uczestniczyło ponad 20 pocztów sztandarowych, a wojsko zaciągnęło wartę honorową przy pomniku generała Dąbrowskiego. W specjalnej niszy u podstawy kopca złożono akt erekcyjny, rys historyczny budowy kopca, imienny wykaz osób i instytucji, które wspierały finansowo to dzieło oraz medal Brzeskiego Towarzystwa Gryf.
Poświęcenia i odsłonięcia kopca dokonano w 200. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego - 7 września 1997 r. Kopiec ma 7 m wysokości (łącznie z obeliskiem 8,9 m), średnicę 21 m i obwód u dołu 66 m. Od pomnika oddalony jest o 38 m. W kopcu złożono ziemię z miejsc pobytu generała oraz miejsc pamięci narodowej, między innymi z pól Racławic, gdzie Kościuszko, dowodząc wojskiem i chłopami, stoczył zwycięską bitwę.
W tym historycznym miejscu często organizowane są także Rajdy Konne Szlakiem Kopców Historycznych i Miejsc Pamięci Narodowej Ziemi Wielickiej, których celem jest przypomnienie wydarzeń historycznych i oddanie hołdu poległym za wolność i niepodległość. Tu obchodzone są kolejne rocznice odsłonięcia kopca, ściśle powiązane z rocznicami powstania hymnu narodowego oraz uznania go za polski hymn narodowy. Każda z tych uroczystości ma swoją specyfikę, łączy je jednak bardzo wiele: wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, Msza św. polowa, ułani, pamiątkowa tablica, poczty sztandarowe, przemówienia patriotyczne, stroje regionalne, występy artystyczne oraz lokalne dania z grochówką pierzchowską na czele.
Po 1997 roku dotychczasowe uroczystości historyczne odbywały się już nie tylko przy pomniku, ale także przy kopcu Dąbrowskiego. Biało-czerwone flagi przypominają, że jeszcze Polska nie zginęła... Aby podkreślić jego wyjątkowość, flaga narodowa często otula także kopiec w czasie ważnych uroczystości.