gdow
WŁĄCZ TRYB WYŚWIETLANIA DLA OSÓB NIEDOWIDZĄCYCH
Pierzchowiec - miejsce urodzenia generała Jana Henryka Dąbrowskiego

W 2022 roku mija 95 lat od chwili, gdy (26 lutego 1927 r.). Mazurek Dąbrowskiego ustanowiono polskim hymnem narodowym. Napisana przez Józefa Wybickiego dla generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz jego legionistów w 1797 r. pieśń, kiedyś zagrzewała do walki, a dziś, w czasach pokoju, towarzyszy wielu wydarzeniom.

Najważniejsza pieśń polskiego narodu szczególnie doniośle brzmi jednak na ziemi gdowskiej, a konkretnie w urokliwej części miejscowości Pierzchów – w dawnym Pierzchowcu, gdzie w dworze wśród lip, nad ówczesnym brzegiem Raby, urodził się bohater naszego hymnu narodowego. Tu każdy skrawek ziemi przypomina o walecznym generale, a przede wszystkim o sile i potędze prostych, ale jakże wielkich słów hymnu narodowego. Słów, które znajdziemy zarówno na pomniku z 1872 r., kopcu usypanym w 1997 r. jak i tablicy na kamiennym głazie, pamiętającym epokę lodowcową. Pieśni, którą wraz z młodzieżą śpiewał tu przed laty Ojciec Święty Jan Paweł II, będąc jeszcze wikarym w tutejszej niegowickiej parafii... W Pierzchowie bowiem, jak w żadnym innym miejscu w Polsce, słowa hymnu narodowego brzmią wyjątkowo, a pamięć o jego bohaterze wciąż jest żywa, zarówno przy pomniku, jak i w szkole noszącej jego imię, a szczególnie w pamięci mieszkańców Pierzchowa i całej gminy Gdów.

Szczególnie doniośle słowa hymnu narodowego prezentują się na wschodniej ścianie pomnika generała Dąbrowskiego w Pierzchowie. Przybywające tu osoby, mogą odczytać wyryte w oryginalnej pisowni słowa pieśni napisanej przez Józefa Wybickiego: JESZCZE POLSKA NIEZGINĘŁA / MARSZ MARSZ DĄBROWSKI / Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKIEJ.

---->