Pierzchowiec - miejsce urodzenia generała Jana Henryka DąbrowskiegoW 2022 roku mija 95 lat od chwili, gdy (26 lutego 1927 r.). Mazurek Dąbrowskiego ustanowiono polskim hymnem narodowym. Napisana przez Józefa Wybickiego dla generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz jego legionistów w 1797 r. pieśń, kiedyś zagrzewała do walki, a dziś, w czasach pokoju, towarzyszy wielu wydarzeniom.
Najważniejsza pieśń polskiego narodu szczególnie doniośle brzmi jednak na ziemi gdowskiej, a konkretnie w urokliwej części miejscowości Pierzchów – w dawnym Pierzchowcu, gdzie w dworze wśród lip, nad ówczesnym brzegiem Raby, urodził się bohater naszego hymnu narodowego. Tu każdy skrawek ziemi przypomina o walecznym generale, a przede wszystkim o sile i potędze prostych, ale jakże wielkich słów hymnu narodowego. Słów, które znajdziemy zarówno na pomniku z 1872 r., kopcu usypanym w 1997 r. jak i tablicy na kamiennym głazie, pamiętającym epokę lodowcową. Pieśni, którą wraz z młodzieżą śpiewał tu przed laty Ojciec Święty Jan Paweł II, będąc jeszcze wikarym w tutejszej niegowickiej parafii... W Pierzchowie bowiem, jak w żadnym innym miejscu w Polsce, słowa hymnu narodowego brzmią wyjątkowo, a pamięć o jego bohaterze wciąż jest żywa, zarówno przy pomniku, jak i w szkole noszącej jego imię, a szczególnie w pamięci mieszkańców Pierzchowa i całej gminy Gdów.
Szczególnie doniośle słowa hymnu narodowego prezentują się na wschodniej ścianie pomnika generała Dąbrowskiego w Pierzchowie. Przybywające tu osoby, mogą odczytać wyryte w oryginalnej pisowni słowa pieśni napisanej przez Józefa Wybickiego: JESZCZE POLSKA NIEZGINĘŁA / MARSZ MARSZ DĄBROWSKI / Z ZIEMI WŁOSKIEJ DO POLSKIEJ.