gdow
WŁĄCZ TRYB WYŚWIETLANIA DLA OSÓB NIEDOWIDZĄCYCH
Cmentarz – nekropolia narodowa w Gdowie

Na gdowskim cmentarzu znajduje się niewielka kwatera, w której jest 9 nagrobków z krzyżami oraz jedna mogiła zbiorowa. Leżą tam pochowani żołnierze polegli w walkach w czasie I wojny światowej (11 Austriaków i 1 Rosjanin).


Na kolejnej kwaterze we wspólnej mogile leżą żołnierze Wojska Polskiego (strz. Józef Kociołek, NN porucznik, plutonowy Rudolf Broda z Goleszowa i 4 innych żołnierzy) polegli w Zręczycach oraz osoby cywilne poległe w 1939 r. (Jan Feliks, Andrzej Musiał, Józef Rudek ze Zręczyc, Józef Nosal z Kawca, Jan Gumułka zastrzelony w Gdowie i Michał Feliks zastrzelony w Bilczycach), a także partyzanci, którzy zginęli podczas walk z okupantem hitlerowskim.

Na wspomnianej kwaterze znajduje się pomnik z napisem: „HONOR i OJCZYZNA” oraz „POLEGŁYM W OBRONIE POLSKI W 1939”. Kamienny pomnik ma formę mogiły zwieńczonej krzyżem.


Na ścianie kaplicy na cmentarzu w Gdowie 15 września 1995 r. odsłonięto tablicę ku pamięci żołnierzy AK oddziału partyzanckiego Szczerbiec, którzy w latach 1942-1945 walczyli w okolicach Gdowa, Bochni, Myślenic i Krakowa. W odsłonięciu tablicy brali udział ostatni żyjący żołnierze „Szczerbca”.”.

---->